/ /

Akių enciklopedija

Akių enciklopedija

Ko vertos žinios, jei neturi galimybės jomis dalintis? Akių enciklopedija – tai vieta, kurioje mūsų komandos žinios įgauna naują prasmę. Tai laimingos akių istorijos užkulsiai – Jums ir Jūsų akims.

Refrakcijos ydos


Jei skaitote šį įrašą – greičiausiai ją turite. O mes esame tam, kad su šia yda susidraugauti taptų itin lengva ir malonu.

Pirmiausia, supraskime, kas apskritai yra refrakcijos yda.
Tai būklė, kuomet į akį patekę šviesos spinduliai susikerta ne akies tinklainėje. Šios ydos atsiranda dėl pernelyg ilgo ar per trumpo akies obuolio dydžio, ragenos paviršiaus nelygumų arba akies lęšiuko senėjimo. Dažniausiai pasitaikančios refrakcijos ydos – trumparegystė, toliaregystė, presbiopija ir astigmatizmas.

Trumparegystė – tai būklė, kuomet daikto atvaizdas akyje atsiranda prieš tinklainę, dėl pernelyg stipraus šviesos laužimo. Trumparegiai iš arti mato gerai, tačiau toliau esantys daiktai tampa neryškūs. Trumparegystė yra koreguojama sklaidomaisiais (minusiniais)  lęšiais.

Toliaregystė – tai tokia akių refrakcijos yda, kuomet daikto vaizdas akyje susidaro už tinklainės, todėl žmogus gerai mato toli esančius daiktus, tačiau sunkiai įžiūri esančius visai šalia. Tokia refrakcijos yda koreguojama glaudžiamaisiais (pliusiniais) lęšiais.

Presbiopija – tai senatvinė toliaregystė. Su amžiumi susijęs akomodacijos nusilpimas dėl lęšiuke vykstančių fiziologinių pokyčių. Lęšiukas standėja, tad nebegali tinkamai išsigaubti, o tai reiškia, kad 30-40 cm atstumu esantys daiktai tampa neryškūs ir žmogus negali skaityti ar atlikti kitų smulkių darbų.

Astigmatizmas – tai būklė, kuomet šviesos spinduliai, įveikę akies optinę sistemą, susikerta ne viename bendrame taške, o keliuose iš jų. Dėl šio priežasties, žmonės turintys astigmatizmą nevienodai gerai mato horizontalius ir vertikalius elementus. Įvairūs aplinkos objektai atrodo tarsi ištempti vertikaliai arba suploti bei neryškūs per horizontalią liniją. Astigmatizmas koreguojamas cilindriniais lęšiais.

POŽYMIAI, SIMPTOMAI, KOREKCIJA

Neryškus, apsiblausęs matymas – dažniausias refrakcijos ydų požymis, tačiau dažnai pasitaiko ir kitų simptomų: dvejinimasis, nuolatinis galvos skausmas, akių nuovargis.

Jei turite nusiskundimų dėl regos diskomforto ar jaučiate išvardintus nepageidaujamus simptomus – būtinai apsilankykite pas akių priežiūros specialistą, kuris gali diagnozuoti refrakcijos ydą ir rekomenduoti tinkamiausią korekcijos būdą jūsų akims.

Įprastai refrakcijos ydos koreguojamos keliais būdais: akiniais, kontaktiniais lęšiais, lazerine korekcija. Vienas iš  populiariausių ir saugiausių korekcijos būdų – korekciniai akiniai. Koreguojant regą akinių lęšiais ar kontaktiniais lęšiais yra pakeičiama ragenos laužiamoji galia, kuri užtikrina, kad šviesos spindulių susikirtimo taškas būtų ant tinklainės ir žmogus turėtų gerą matomumą.