Akių enciklopedija
Akių enciklopedija
Cirkadiniai ritmai
Ne visi šviesos bangos ilgiai (dar vadinami spalvomis, kai jie randami regėjimo spektre) vienodai veikia kūną. Bangos ilgiai, kuriuos kūnas naudoja mūsų kūno laikrodžiui reguliuoti, žinomi kaip cirkadinis ritmas, yra mėlynos ir žalios spalvos diapazone.
Ryte šviesa skatina hormono kortizolio išsiskyrimą, kuris mus stimuliuoja ir pažadina bei slopina melatonino išsiskyrimą. Vėlyvą vakarą sumažėjus mėlynos šviesos kiekiui saulės šviesoje, melatoninas išsiskiria į kraują ir tampame mieguisti.
Kaip mūsų kūnai jaučia šviesą ir atitinkamai pritaiko savo cirkadinį ritmą? Tai susiję su nedideliu tinklainės ląstelių kiekiu užpakalinėje akies dalyje ir neseniai, vos prieš 20 metų atrastu, šviesai jautriu, tinklainės baltymu, vadinamu melanopsinu – trumpos bangos ilgio jautriu fotopigmentu. Melanopsino gangliono ląstelės, esančios tinklainėje, atsakingos už akių sveikatą, pabudimą ar užmigimą, dopamino kiekį, skausmo slenkstį, medžiagų apykaitą, nuotaiką ir budrumą. Kai šios specifinės tinklainės ląstelės jaučia šviesą, jos siunčia signalą į konkorežinę liauką (Pineal Gland) ir stabdo melatonino, tamsos hormono, atsakingo už mieguistumo sukėlimą, gamybą bei lygį.
Jei mėlyna šviesa patenka į akis vakare, ji apgauna žmogaus smegenis priversdama galvoti, jog vis dar yra diena. Tai sumažina melatonino kiekį, kuris padeda atsipalaiduoti ir giliau miegoti. Priešingai, buvo nustatyta, kad raudona šviesa turi minimalų poveikį melatonino gamybai. Vienas iš būdų reguliuoti cirkadinį ritmą yra specialių akinių su raudonais lęšiais naudojimas, kadangi raudona spalva turi minimalų poveikį melatonino, hormono, reguliuojančio miegą, slopinimui.
Patarimai, kaip atkurti ir subalansuoti cirkadinį ritmą:
Miegas: reguliarus pabudimas ir užmigimas, ypač savaitgaliais.
Natūrali šviesa: per pirmas 30 min. Nuo pabudimo išeiti į lauką/balkoną/prie praviro lango 1-15 minutėms. Jei lauke tamsu – kuo daugiau ir stipresnės dirbtinės šviesos į akis.
Dirbtiniai šviesos šaltiniai: saugoti akis nuo dirbtinės mėlynos spektro šviesos (ekranai, lubiniai šviestuvai), ypač saulei nusileidus.
Stimuliantai: kofeinas, alkoholis trikdo miego kokybę, todėl venkite jų vartoti 8-12 valandų iki miego.
Fizinis aktyvumas: sportas padeda reguliuoti miego ir pabudimo ciklą, ypač lauke ir pirmoje dienos pusėje
Atminkite, kad cirkadiniam ritmui atkurti gali prireikti kelių dienų iki savaitės. Būkite kantrūs ir atkaklūs, laikydamiesi šių įpročių.